Wizyta partnerskiej szkoły

W dniach 1- 4 października  gościliśmy Szkołę Techniczną z Zagubicy, naszą partnerską serbską placówkę.
   W ramach wymiany ośmioosobowa grupa Serbów (dyrektor szkoły, przedstawiciel rady gminy Zagubica, dyrektor szkoły podstawowej, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych oraz 4 uczniów) przyjechała kolejny raz do naszej szkoły.

W środę do południa delegacja spędziła czas w ZSP nr 4, gdzie odbyło się uroczyste śniadanie w gronie nauczycielskim. Serbscy uczniowie mieli okazję zwiedzić naszą placówkę. Następnie udaliśmy się na warsztaty dekoratorskie do piotrkowskiej fabryki bombek.
W czwartek odbyło się spotkanie z panem prezydentem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Juliuszem Wiernickim, podczas którego dyskutowano o współpracy i planach na przyszłość, zarówno między szkołami, jak i miastami partnerskimi. Po wizycie w urzędzie grupa serbska udała się na wyjazd integracyjny do osady w Kole.
   Na piątek zaplanowano warsztaty kulinarne kuchni polskiej w pracowniach gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4. W menu znalazły się między innymi: żurek, gołąbki i sernik.

Wymiana młodzieży jest częścią umowy partnerskiej między Piotrkowem Trybunalskim a Žagubicą. Szkoły zobowiązały się do corocznych spotkań, które mają na celu zapoznanie z tradycją naszych regionów. Uczymy się od siebie nawzajem. Dzięki temu uczniowie klas gastronomicznych mogą zdobyć nowe doświadczenia nie tylko kulinarne, ale i językowe.
   Współpraca naszych szkół trwa od sześciu lat i wciąż się rozwija. Czekamy już na kolejną naszą wizytę w Serbii.